Program weselny pomógł już nie jednej parze. Gdy zbliża się Twój wielki dzień, większość głównych planów jest ustalona i nadszedł czas, aby uporządkować drobne szczegóły. Może to być jednocześnie stresujące i ekscytujące. Myśląc o transporcie, sukni ślubnej, usadzeniu gości i nie tylko, łatwo przeoczyć włączenie programu weselnego do wielkiego dnia.

Dzięki temu poradnikowi przygotujesz swój harmonogram krok po kroku. Dodatkowo prezentuję przykładowy scenariusz który ułatwią planowanie. Zapraszam do lektury.

Co to jest program weselny?

Program weselny

Program weselny to sposób, w jaki para pozwala swoim gościom poczuć się naprawdę włączonymi do ceremonii. Tradycyjnie program zawiera wszystkie informacje dotyczące tego, czego można się spodziewać.

Daje gościom coś, na co mogą spojrzeć pomiędzy krótkimi rozmowami i może być początkiem rozmowy dla tych, którzy nie znają wielu obecnych na nim osób. Niektórzy goście lubią zabierać do domu program weselny na pamiątkę z tego wyjątkowego dnia.

Jak wygląda przebieg wesela?

Aby stworzyć dobry harmonogram wesela powinniśmy dokładnie zapoznać się z tym jak zazwyczaj wygląda taki przebieg wesela. W większości przypadków jest on następujący.

1. Przywitanie pary młodej.

  • może być zorganizowane w środku sali weselnej
  • może być zorganizowane przed wejściem na salę weselną

Zgodnie z naszym Polskim zwyczajem Państwo Młodzi są witani przez swoich rodziców chlebem i solą. Zazwyczaj mamy trzymają tacę z chlebem, solą oraz dwoma kieliszkami. W jednym jest wódka a w drugim woda. Często jest wypowiadane zdanie “Witamy Was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło”.

Państwo młodzi biorą po kawałku chleba, moczą go w soli i spożywają.

Następnie młodym podaje się kieliszki, których zawartość wypijają. Potem symbolicznie rzuca się kieliszkami za siebie tak aby się zbiły.

Program weselny

2. Uroczyste wejście na salę weselną i toast.

Popularnym zwyczajem jest wniesienie przez próg Panny Młodej przez Pana Młodego na salę. Obsługa rozdaje gościom kieliszki z szampanem. Następnie wszyscy goście udają się za wami do sali weselnej gdzie odbywa się uroczysty toast i odśpiewanie “Sto Lat”.

Po toaście obsługa może rozdać pierwsze danie. W zależności od ilości gości i ilości obsługi posiłek może trwać od 30 nawet do 45 minut.

Program weselny

3. Pierwszy taniec.

Gdy wszyscy goście zjedzą podany posiłek jest czas na Wasz pierwszy taniec. Zazwyczaj Para Młoda wychodzi na środek sali a goście tworzą dookoła ich okrąg. Gdy wszyscy się już zbiorą, i usłyszycie pierwsze nuty waszej piosenki czas zacząć taniec.

Gdy zakończycie taniec, warto zaprosić gości do wspólnej zabawy.

Program weselny

4. Zabawa, zabawa,poczęstunek.

Kolejne godziny wesela przeplatają się zazwyczaj zabawą wszystkich gości i przerwami na jedzenie. Jest to również czas na wplecenie dodatkowych atrakcji.

Jednym z pomysłów które bardzo przypadły nam do gustu jest przygotowanie podziękowań dla rodziców w formie filmiku, który zmontujecie sami lub za pomocą firmy świadczącej takie usługi.

5. Oczepiny

Oczepiny to tradycyjna zabawa na Polskim weselu. Dookoła Panny Młodej w okręgu zbierają się Panny. Jedna z nich powinna złapać welon który rzuca Panna Młoda. Następnie tak samo jest z Panem młodym. W okręgu dookoła niego zbierają się kawalerowie. Jeden z nich ma za zadanie złapać muszkę lub krawat który rzuca Pan Młody.

Program weselny

6. Tort Weselny

To jeden z ważniejszych momentów na weselu. Wspólne krojenie tortu przez Państwa Młodych to ich pierwsze zadanie na nowej drodze życia. Uroczysty tort zazwyczaj jest po oczepinach jednak w dzisiejszych czasach coraz więcej par decyduj się przesunąć go wcześniej np na godzinę 23:00. Jest to spowodowane tym aby również najmłodsi uczestnicy wesela mogli spróbować tortu.

Program weselny

Co obejmuje program weselny?

Teraz gdy wiesz już trochę więcej na temat przykładowego przebiegu wesela możesz stworzyć swój własny plan. Pisanie i projektowanie programu weselnego może być dostosowane do niepowtarzalnego stylu każdej pary. To, co obejmuje program pary, zależy wyłącznie od Was. Możecie go uprościć lub uczynić bardziej osobistym. Prosty program weselny zawiera:

  • wprowadzenie
  • menu
  • kolejność wydarzeń

Panny młode, które chcą przekazać swoim gościom nieco więcej informacji, mogą dołączyć dodatkowe informacje, takie jak historie o ich pierwszym spotkaniu, cytaty, teksty ulubionych piosenek, a nawet kilka zabawnych faktów na temat osobowości pary.

Przykładowy harmonogram wesela.

18:20 – Przywitanie Pary Młodej na sali.

18:30 – Pierwsze danie – Rosół z domowym makaronem.

19:00 – Pierwszy taniec.

20:00 – Drugie danie – Kruche polędwiczki w sosie śliwkowym z dodatkiem czerwonego wina

21:30 – Atrakcja specjalna.

22:00 – Trzecie danie – Schab pieczony z kapustą

22:30 – Filmowa niespodzianka.

23:40 – Podziękowania dla rodziców.

00:00 – Oczepiny.

00:30 – Tort.

01:00 – Pokaz sztucznych ogni.

01:20 – Czwarte danie – Zupa tajska z kurczakiem i mlekiem kokosowym

03:00 – Piąte danie – Barszcz czerwony z pierogami i kapustą i grzybami

Dodatkowe informacje do dołączenia.

Ciekawym pomysłem jest krótka biografia o waszej parze. Daje to rodzinie możliwość dowiedzenia się, kogo wybraliście, na swoją drugą połówkę.

Jeśli zdarzają się chwile z udziałem gości, program weselny jest doskonałym miejscem, aby przekazać gościom wszystkie informacje potrzebne do przygotowania. Plan może obejmować teksty piosenek lub momenty, w których chcielibyście, aby wszyscy przeszli w konkretne miejsce.

Program weselny może również zawierać informacje edukacyjne dotyczące wszelkich zwyczajów, które zdecydowaliście się włączyć do ceremonii. Zapobiegnie to zagubieniu się gości i pozwoli im przyjrzeć się, o co chodzi w Twojej tradycji.

W przypadku Pary Młodej wyznającej dwie różne religie program jest wspaniałym miejscem na wyjaśnienie gościom, jakie elementy ceremonii wywodzą się z każdej religii.

Projektowanie programu weselnego.

Program weselny jest zazwyczaj tworzony z myślą o tematyce wesela. Może być kolorowy, zorientowany na szczegóły lub minimalistyczny – powinien pozwolić gościom poznać Wasz osobisty styl jako pary.

Jednym z szybszych sposobów na zamówienie planu weselnego jest skorzystanie z gotowego szablonu. Wiele firm np na allegro.pl dysponuje gotowymi planami które wystarczy tylko dostosować do naszych potrzeb.

Wpisz w allegro.pl w wyszukiwarce hasło “menu weselne” a pojawi Ci się wiele gotowych szablonów.

Unikalne pomysły projektowe.

Spodziewasz się dużo dzieci na swoim weselu? Uwzględnij w planie wesela atrakcję dla dzieci, aby rodzice mogli mieć chwilę na dla siebie.

Kolejność zapisów w programie weselnym.

Zazwyczaj programy przypominają kartę z okładką z przodu, informacją wewnątrz i podziękowaniem na odwrocie. Jeśli wolisz program jednostronny, zorganizuj go tak, aby najważniejsze informacje znajdowały się u góry, a wszystkie dodatkowe u dołu.

Gdzie umieszczać program?

Istnieje wiele interesujących sposobów organizowania rozdawania programów. Obsługa wesela może rozdawać je po przybyciu gości, albo można je umieścić na siedzeniach lub ustawić na stolikach.

Od pamiątek po przekazywanie gościom ważnych informacji o wydarzeniach, jest wiele powodów, dla których warto uwzględnić ten drobny, ale szczególny plan w swoim dniu. Ten ważny kawałek ozdobnej kartki opowiada Twoją historię, pomaga gościom śledzić przebieg ceremonii, jest sposobem na specjalne podziękowania.

Programy weselne to po prostu ogólnie dobry sposób na poinformowanie gości i sprawienie, by poczuli się częścią ceremonii. Więc idź i baw się dobrze, projektując swoje programy ślubne!

4 Cenne rady.

  1. Zamów w drukarni program weselny z wyprzedzeniem. Czasami od złożenia zamówienia do jego dostarczenia przez kuriera do Waszego domu schodzi się nawet tydzień .
  2. Przy zamawianiu planu weselnego wato również w tym samym stylu zamówić winietki na stoły.
  3. Warto plan wesela przedyskutować z DJ lub zespołem weselnym, ponieważ to oni są odpowiedzialni za poprowadzenie Waszego przyjęcia weselnego.
  4. Po ostatecznym zatwierdzeniu planu prześlij go obsłudze sali weselnej, fotografowi, kamerzyście, barmanom, DJ lub zespołowi. Ułatwi to im pracę, ponieważ będą wiedzieli czego mogą się spodziewać o konkretnej godzinie.

Leave a Reply